Saturday, November 2, 2013

Koolide erinevused


Kuna on hommik, kell on 12.00, ma ei viitsi veel voodist tõusta ning mul on hetkel viitsimist telefonis kirjutada, siis teen teile siia seekord postituse minu siinse Tšiili kooli (Colegio Universitario Ingles) ja Eesti kooli (Tallinna Inglise Kolledž) erinevustest, sest nüüdseks olen kooliga siin täielikult ära harjunud, aru saanud, mis-kus-kuidas-miks asjad käivad ning kusjuures põhiliselt selleks, et kõik on juba minu jaoks nii normaalne, et vahepeal raske meenutada, et kuidas Eestis täpselt ikka asjad selle, teise ja kolmanda koha pealt käisid, et ragistan nüüd ajurakke ja kirjutan välja nii palju erinevusi kui meelde tuleb, sest muidu veel rohkem siin olles ei mäletagi enam kuidas Eestis asjad olid ning ei saagi selletaolist postitust teha. 

PS! Kõik punktid siin ei iseloomusta kõiki Tšiili koole, sest ma ei kirjuta üldiselt Tšiili koolidest, vaid võrdlengi just TIKi ja CUI erinevusi.
PS 2! Palju vähem oleks punkte, et mis koolides sama on.



*Koolides on Eesti mõttes 8 (basico) põhikooli klassi ja 4 (medio) gümnaasiumi klassi. Kui käid nt selles basico pooles, ütleme siis et 7.klassis, siis küsimuse peale "mitmendas klassis sa käid?" ütled "septimo basico". Mina käin segundo medio's ja järgmisest aastast pärast suvevaheaega neli kuud III medio's.
*Kodutöid on kordades vähem.
*Tunde on päevas jällegi rohkem. Nädalas on mul see aasta 46 tundi (3x10, 1x9, 1x7), kuid järgmisest aastast 47 tundi (4x10, 1x7).
*Kool on väiksem, kuskil 400-500 õpilast.
*Kõik tunnid (va kunst, muusika, tehnoloogia) toimuvad ühes klassis ning õpetajad vahetavad klasse mitte õpilased.
*Alati on kaks tundi korraga (1h pikkus 40min) ning siis on 20-minutiline vahetund (Eestis on üks tund 45 minutit ning siis 10 minutit vahetundi).
*Söök võetakse ise kaasa. Üldiselt on see termoses, kuid kuna koolis on mikrolaineahjud, siis mitmetel ka karbis.
*Koolis müüakse jäätist, mis on nii odav, kuskil 20 euro senti.
*Kooli peab tulema 8.00, kuid tunnid algavad 8.15. Nende 15 minuti jooksul saavad kõik kes tahavad millegi eest vabandada või tänada, terve klassi ees seda öelda. Siis loetakse meie isa palvet, mis on mul kusjuures hispaania keeles juba peas.
*Hommikul kooli tulles peab põsemusi tegema kõigile kellega kokku puutud. Tšiilis tehakse üks põsemusi vasakule põsele.
*Koolis on koolivorm.
*Kõik käivad koolikottidega, mis on ikka palju mugavam, kui Eestis see käekotiga käimine. Enne siia tulekut polnud ma koolikotiga käinud koolis ikka vähemalt 4 aastat.
*Õpilased arvavad, et neil on palju õppida, kui neil on üks töö ja vaja teha presentatsioon.
*Õpetajad on nagu sõbrad. Vahel tunni ajal mängitakse kabet koos, tantsitakse terve klassi ees, õpetajaid kallistatakse, tehakse põsemusi, lüüakse high five, räägitakse armumuredest.
*Poisid ja tüdrukud on väga lähedased. Alguses kui kooli tulin, ei saanud üldse aru, kes kellega käib, sest kõik katsuvad, kallistavad, musitavad kõiki.
*Hindeid pannakse 1-7 ning on ka komadega hinded nt 1.1,1.2,1.3.....1.9 jne.
*Üsna tavaline on see, et vahepeal tunnis ei tehtagi midagi, lihtsalt räägitakse juttu kaks tundi.
*Õpilastel on aega tegeleda kooli kõrvalt mitmete asjadega.
*Koolis on viis erinevat spordiala, millega saab tegeleda - korvpall, akrobaatika, jalgpall, kergejõustik, võrkpall.
*Iga aasta lõpus on vaja sooritada eksamid õppeainetes, kus keskmine hinne on alla 6.5.
*Kool hindab väga neid, kes teevad sporti koolis ning kuna võistluseid on palju, kus tuleb kooli esindada, siis need, kes teevad ülaltoodud asjadest mingit sporti, neil võib olla keskmine hinne 6.2, et mitte eksamit teha (6.2 on paljuuu lihtsam saada, nt minu õde Cata mängib võrkpalli ja tal on mitmetes õppeainetes justnimelt 6.2, mis päästab ta eksamitest).
*Tänu sellele, et on vähem kodutöid ning õpilaste-õpetajate suhted pole pingestatud, on nii õpilased kui ka õpetajad vähem stressis.
*Kõik õpetajad naudivad oma tööd (palk on õpetajatel samamoodi väike nagu Eestiski)
*Vahel on klassijuhatajatunni asemel tund nimega "teatro", kus saame oma tundeid väljendada, välja elada, arutada erinevatel teemadel. See on üks mu lemmikumaid.
*Hinded alla 4.0 on punased hinded ehk oled läbi kukkunud. Olen siiani saanud matemaatikas ühe 3.5, sest väga palju oli hispaaniakeelset teksti, mida ma ei mõistnud. Muidu oli ka raske töö.
*Õpitakse ühte võõrkeelt - inglise keelt. TIKis õpin ka saksa ja vene keelt.
*Kool on katoliiklik.
*"Private school" ehk selle eest tuleb maksta.. ja mitte vähe.
*Kui tunnis midagi lubamatut teed (oled telefonis, ei tee kaasa vms), siis saadetakse inspektori juurde.
*Klassis on üksikud lauad, kuid kokku on lükatud ühes reas kaks lauda, teises kolm lauda ja kolmandas kaks lauda. Tööde ajal lükatakse lauad laiali, et ei saaks spikerdada.
*Töid pole üldse nii palju, kuid kui on töö, siis see üldiselt väga pikk, raske ja suure materjali peale.
*Minu koolis pole paralleelklasse, ainult üks 35 õpilasest koosnev klass on lennus.
*Kahes viimases klassis pole poisse.
*Mulle meeldib koolis käia. Eestis meeldis ka, kuid teistel põhjustel. Seal pingutasin terve nädal reedete nimel, et siis tunda mõnu nähtud vaevast. Siin on kõik teisiti.


Kus nüüd tuli alles palju punkte! Kokkuvõtteks võin öelda, et eks igal koolil on nii halbu kui ka häid pooli, seda ka siinsel koolil, aga ma olen nii rahul ja õnnelik.

4 comments:

  1. Aga kas poisid peavad siis teistesse koolidesse minema kaheks viimaseks aastaks?

    ReplyDelete
    Replies
    1. See on väga hea küsimus, sest seletasin võib-olla veidi halvasti, aga olen varem ka öelnud, et varem oli mu siinne kool ainult tüdrukute kool ja minu lend oli esimene, kuhu hakati ka poisse võtma, seetõttu polegi vanemates klassides poisse. Ei pea nad viimaseks kaheks aastaks kooli vahetama, kui meie lend on lõpuklassis, siis ongi terves koolis ainult segaklassid :)

      Delete
  2. Kas kooli eest pead ise maksma?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Põhimõtteliselt mul selle eest makstud, sest enne Tšiili tulekut pidi ilmselgelt päris suure summa raha maksma seega praegu siin ma eraldi veel midagi maksma ei pea, YFU maksab kooli eest ka (mis PÕHIMÕTTELISELT minu (vanemate) raha siiski). Selleks ei panda vahetusõpilasi kunagi mingisse ERITI kallisse kooli, sest YFU ei saa sellist summat endale lihtsalt lubada. Nt ühe Kanada tüdruku hostvennad käivad Santiago superkallis koolis ning ta hostema tahtis, et ta ka sinna läheks, kuid YFU ütles kohe, et eiei seda ei saa lubada. Ehk vastates su küsimusele - põhimõtteliselt on mul kooli eest justkui makstud, kuid YFU ajab kooliga neid rahaasju ehk ise ma ei pea siin midagi maksma ja tegelema selle raha värgiga.

      Delete

Note: Only a member of this blog may post a comment.